Lodní deník 2009 - Den první

Lodní deník 2009 - Den první

Pro každého z nás vlastně začala plavba někdy jindy. Konkrétně tedy, když jsme se dozvěděli, že něco takového vůbec existuje. Následovalo psaní motivačních dopisů a životopisů a pak čekání, jestli nás vyberou nebo ne. Vybrali nás. Do užšího výběru. Pak jsme se dostavili do Burzovního paláce, kde následovaly rozhovory. Z deseti lidí nás vybrali pět a dva náhradníky. Nedokážu popsat to štěstí, když jsme každý uslyšeli to svoje jméno. Dostali jsme papíry a potom průběžně maily, co si máme vzít a co zase ne, co nás čeká a co s potvrzením rezervovaných lístků.

Ten opravdový začátek ale přišel ve dvanáct nula nula na ruzyňském letišti. Dostali jsme červená trička s emblémem Ocean Youth Trust Ireland a nápisem Czech-Irish Team 2009 – oficiální trička naší plavby. Všechno šlo hladce. Tím myslím jak odlet, tak přistání (ani u jednoho jsme nehavarovali, i když na Ruzyni pro nějakého muže přijela sanitka).

První dojem z Dublinu byl velkolepý. Tráva byla zelenější, vzduch čistší a autobusáci hodnější, obzvlášť, když jim za stomílovou cestu nemusíte platit (i když to je trošku složitější příběh). V Belfastu už to s autobusy nebylo tak slavné. Díky slavnostem bylo celé město bez hromadné dopravy (co se týče středu města a míst, kam jsme se chtěli dostat), ale přesto jsme dorazili na místo určení. Jenom ta slibovaná čtvrthodinka cesty se nám trošku protáhla.

Naše loď, Lord Rank, vypadala úplně nepatrně v porovnání s obrovskými plachetnicemi jako vystřiženými z 18. století, se třemi nebo čtyřmi masivními dřevěnými stěžni. Tím spíš, že se na ni bude muset vejít 16 lidí. Uvidíme.

První dojmy?

Svérázný kapitán (neboli skipper) Emersen řečnící o požárech a únicích plynu, poněkud žertovně vyhlížející „bunks“ (lodní ekvivalent postelí), všeobecné nadšení tisíců lidí, kteří se na plachetnice přišli podívat, velkolepý ohňostroj jakoby nám na přivítanou a pivo Guinness v nedaleké hospůdce. Usínáme s pocitem, že to začíná velmi slibně. Snad tomu bude i zítra.

P. S.: Ještě je třeba představit účastníky plavby. Nás Čechů je sedm – velká Bára, ta vede náš tým, skautky Evča, Terka, vodačka mladší Bára, Vojta, ten opravdu UMÍ anglicky, hudebník Dalibor a já Martin. Pak tu je posádka, kterou vede už zmíněný Emerson, který je bohudíky Angličan, takže je mu dobře rozumět, first mate = první důstojník Seamus, to je typický Ir a dvě dobrovolnice – Kate a Sharon. Také s námi jede pět Irů, stejných zelenáčů jako my - Thomas, (který trochu připomíná medvídka Pú), Ciaran, Michaela, Carl a Simon.

Lodní deník 2009 - den druhý

Starší zprávy